Ukraińscy samorządowcy wizytowali oczyszczalnię i wodny park

Wizyta studyjna zorganizowana przez Bank Światowy miała na celu zaprezentowanie ukraińskiej delegacji rozwiązań technologicznych zastosowanych w tyskiej oczyszczalni ścieków i Wodnym Parku Tychy.

Ukraińska delegacja oprowadzona została przez Zbigniewa Gieleciaka, Prezesa Zarządu RCGW S.A., po dwóch obiektach - oczyszczalni ścieków w Tychach-Urbanowicach oraz Wodnym Parku Tychy. Goście dopytywali o innowacyjne rozwiązania zastosowane w obu obiektach, o synergię energetyczną oraz rozmawiali o możliwościach wdrożenia podobnych rozwiązań.

Spotkanie było częścią projektu pn. „Dzielenie się wiedzą o procesie transformacji regionów węglowych – wizyty studyjne w polskich regionach górniczych interesariuszy z Ukrainy”, organizowanego przez Bank Światowy oraz Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych (IETU). W trakcie rozmów najwięcej miejsca przeznaczono na przedstawienie doświadczeń Śląska związanych z procesem transformacji, który w regionie trwa już od trzydziestu lat.

W skład delegacji ukraińskiej, która odwiedziła nasz region, wchodzą m.in. Valentyna Moskalenko, doradca Prezesa Rady Ministrów Ukrainy ds. polityki regionalnej oraz przedstawiciele Gabinetu Rady Ministrów Ukrainy, Ministerstwa Rozwoju Społeczności Lokalnych Ukrainy, Donieckiej Regionalnej Administracji Państwowej, Rad Miejskich miast: Nowowolynsk, Myrnohrad, Dobropillya, Nowodonieck i organizacji pozarządowych.

- Uczestnicy wizyty z Ukrainy byli bardzo zadowoleni ze spotkania i podkreślali, że uzyskali wiele przydatnych informacji i praktycznych wskazówek. Rozwiązania technologiczne oraz innowacje zastosowane w instalacjach zabudowanych na tyskiej oczyszczalni oraz w Wodnym Parku Tychy spotkały się z dużym zainteresowaniem, jako jeden z przykładów uzyskania niezależności energetycznej, a także ograniczenia emisji. Zainteresowanie wzbudził również biznesowy RCGW oparty na zainwestowaniu w wiedzę i innowacje technologiczne - podkreślił Piotr Cofałka, Zastępca Dyrektora IETU ds. Badań i Rozwoju.

 

Wydrukuj stronę